Magnetické šperky – pomůcka pro jakékoliv bolesti

 

 

NÁZORY LÉKAŘE Energetix sperky

 

O lékaři


 

MUDr. Peter Bednarčík je v současné době vedoucím skupiny hygieny práce katedry vojenské hygieny FVZ UO. Je autorem různých výzkumných zpráv a expertíz, zaobírá se především využitím doplňků stravy jako podpornou léčbou při závažných zdravotných postiženích.

 

Magnety zvyšují celkový efekt léčby


Protibolestivý efekt magnetoterapie je všeobecně znám a využíván v lékařské praxi. Zde má převahu pulzní magnetoterapie jako velmi účinný léčebný prostředek, který má na druhou stranu také několik nevýhod. A zde je právě místo pro využívaní permanentních magnetů ve špercích. Působí sice slaběji, jemněji, decentněji, ale působí 24 hodin denně. Výsledný efekt působení se načítá a z mého pohledu je optimální kombinací obou typů magnetoterapie – léčebná metoda pulzní MT (tam, kde jsou těžkosti) aplikace hodinu denně a šperky s permanentními magnety po zbytek doby. Tento doplněk pomocí šperků s magnety zvyšuje celkový efekt léčby.

 

Zlepšuje se průtok krve


Magnet pomáhá v polarizaci membrán krvinek (v kontaktu s cévou na ruce to způsobí např. náramek), náboj přechází do stěn cév, ta povolí a dochází k vazodilataci, dojde k rozšíření cév, zlepšuje se průtok krve, zvýšení okysličení krve, výživa tkání – tedy lepši podmínky k fungovanou, regeneraci a hojení tkání a orgánů.

 

Náramky a srdíčko - Ideální pomůcka na bolest


Hlavní indikace účinků magnetického pole ve špercích jsou jakékoliv bolesti – klouby, hlava, migrény, bolesti jednotlivých tkání a jejich přínos je v tlumení bolesti. Ideální jsou srdíčka „první pomoci“, ať už s mědí nebo bez, se silným magnetickým polem o síle 2200 gaussů, náramky a náramky na nohu s několika magnety po obvod, které vytváří homogenní magnetické pole a končetina je exponovaná ze všech stran a do hloubky. Ideální pomůcka pro každého, kdo trpí revmatoidní artritidou, bolestmi prstů a zápěstí.

 

Nošení náramku stabilizuje krevní oběh


Zkušenosti a studie ukazují, že magnety s příliš nízkou hodnotou magnetické indukce nemusí vést k očekávaným pozitivním zdravotním efektům. Japonská dvojitá slepá studie z roku 1986 prokázala, že účastníci výzkumu, kteří používali magnetický pás o síle 1500 Gaussů, zaznamenali významné zlepšeni svých pohybových problémů, ale naopak, ve skupině s pásem o magnetické indukci 200 Gaussů neboli zaznamenané žádné účinky ani zlepšeni. Proto se doporučují magnety s hodnotou od 800 do 1800 Gaussů.

Ve špercích Energetix se používají neodymové magnety NdFeB (Neodym-železo-bor), které jsou v současné době nejsilnějšími trvalými magnety. Nošení náramku stabilizuje nervovou činnost a krevní oběh. Vede tedy k celotělovým účinkům. Jednotlivé magnety (srdíčko, destička) jsou lépe využitelné na jednotlivé akupunkturní body, nebo na malé oblasti jako jsou klouby na prstech, krční páteř apod.

 

Žádné vedlejší negativní účinky


Výhodou šperků je to, že působí jemně a dlouhý čas, jejich účinek se nenačítá a nemají žádné vedlejší negativní účinky. Objevují se otázky o ovlivněni srdeční činnosti při používaní šperků, jakékoliv obavy jsou zbytečné i u srdíčka se silnějším magnetem. Síla magnetického pole ve špercích nemůže působit negativním způsobem na srdce.

 

MUDr. Peter Bednarčík